Mieliśmy już okazję UCZTOWAĆ NA JURZE (2020 r.), poznaliśmy, że jest AKTYWNA Z NATURY (2021 r.), z kolei w 2022 r. dane nam było POCZUĆ SMAK HISTORII, a to za sprawą kolejnej, piątej już edycji święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej - regionu geograficznego na mapie Polski, który łączy Śląsk z Małopolską,a dzięki ich wzajemnej współpracy od kilku już lat możemy uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu jakim jest JurOmania.

Częścią tej wspaniałej imprezy jest nieodłącznie Gmina Klucze, której mieszkańcy smakowali historii tradycyjnie - błądząc po pustyni i cofając się do czasów średniowiecza u podnóży ruin zamku w Bydlinie. Organizatorem tego wydarzenia na naszym terenie, które miało miejsce w dniach 16-17 września 2022 r., było ponownie Stowarzyszenie „Otwarci” z Bydlina, zaś współorganizatorami Gminny Ośrodek Kultury w Kluczach i Gmina Klucze.

Nocne błądzenie po Pustyni Błędowskiej, czyli Rajd Świetlika

Rajd Świetlika, który odbył się w piątek 16 września br. z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Uczestniczą w nim zarówno seniorzy, jak i dzieci, pasjonaci pieszych wędrówek, miłośnicy JurOmani, członkowie PTTK, a tym razem obecni byli nawet vlogerzy, którzy przybyli na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia „Otwarci” – pana Jacka Grzanki. W tej edycji, zainaugurowanej przez Wójta Gminy Klucze – Norberta Bienia oraz z-cę Dyrektora GOK – panią Ramonę Czyżykowską – Liber, trasa nocnej wędrówki po pustyni była nieco inna, dłuższa i bardziej wymagająca – prowadziła od „Róży Wiatrów” do „Czubatki” i z powrotem. W międzyczasie uczestnicy nieco „pobłądzili” po pustyni, jednak nikt się nie zgubił, gdyż mrok rozświetlały wędrowcom latarki – czołówki. Rajd był doskonałą okazją do wspólnej integracji, spędzenia czasu na łonie natury, a także zaczerpnięcia wiedzy na temat Pustyni Błędowskiej - jej powstania, bioróżnorodności i wyjątkowości, o czym opowiadała z niezwykłą pasją pani przewodnik – Magdalena Moroń. Na zakończenie rajdu odbył się poczęstunek oraz pokaz ognia, tzw. Fire Show. Niemałą atrakcją był też ogromny balon, który dumnie wznosił się nad Pustynią Błędowską, witając wędrowców.

Spotkanie z historią u podnóża ruin zamku w Bydlinie

Następnego dnia, czyli w sobotę otwarła się kolejna karta historii, którą smakowaliśmy na dawnym dziedzińcu zamkowym w Bydlinie w towarzystwie króla, rycerzy, dam dworu, a także współczesnych  władz samorządowych w osobie Wójta Gminy Klucze, Sekretarza Gminy Klucze pana Daniela Hickiewicza, Przewodniczącego Rady Gminy Klucze pana Bogusława Pasia, a także Dyrektorów i pracowników GOK, członków Stowarzyszenia „Otwarci” z Bydlina na czele z prezesem oraz innych zacnych gości, a nade wszystko mieszkańców gminy.

Całą imprezą, pokazami, konkursami, potyczkami, zawładnął Czarny Rycerz wraz z Events Team. Dzięki nim mogliśmy przenieść się w czasie i na własne oczy zobaczyć jak żyli, zachowywali się i czym się parali nasi przodkowie. Odgrywane scenki były niezwykle autentyczne, ale nie pozbawione humoru i dystansu do ówczesnej rzeczywistości. Wszystko to działo się pod czujnym okiem pani Ramony Czyżykowskiej-Liber, z-cy dyrektora GOK,  która „zza kulis” dawała wskazówki co do kolejnych części programu.

Na przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji: inscenizacje w wykonaniu bractwa rycerskiego, pokazy fechtunku, liczne stanowiska rzemiosł dawnych - m.in. nauki kaligrafii i czerpania papieru, można było spróbować swoich sił podczas strzelania z łuku, czy trafiania do celu. Najmłodsi brali udział w plenerze malarskim, turniejach rycerskich oraz w konkursie strojów historycznych. Odbył się również bieg i marsz nordic-walking. Na zwycięzców czekały nagrody, a każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.  Smak historii dało się poczuć kosztując regionalnych potraw, przygotowanych według tradycyjnych receptur przez członków Stowarzyszenia „Otwarci" z Bydlina. Z kolei na stanowisku promocyjnym dostępne były foldery prezentujące Małopolskę i Gminę Klucze oraz ulotki dotyczące JurOmani, a nawet questy dla poszukiwaczy „skarbów historii Bydlina”. Tam też wydawane były skromne upominki dla wytrwałych odkrywców, którzy zgromadzili komplet pieczątek, wizytując poszczególne stragany historyczne.

Podczas trwania imprezy uczestnicy mogli zaznajomić się z historią ruin XIV - wiecznego bydlińskiego zamku oraz znajdujących się nieopodal okopów i stanowisk legionistów, które zachowały się na tym terenie od 1914 r. Swoją wiedzą dzieliła się z uczestnikami JurOmani Pani przewodnik Magdalena Białas, która oprowadzała zainteresowanych po wspomnianym terenie podczas imprezy.

JurOmania 2022 w Gminie Klucze, stanowiąca część wielkiego święta jury, była niezwykłym wydarzeniem, nawiązującym do historii i tradycji, gromadzącym pokolenia. Podsumowaniem dwudniowego świętowania był koncert zespołów GOK: ZAKOTARO i KWIATY PUSTYNI.

Impreza, jak zwykle przyciągnęła rzesze osób - miejscową ludność, jak i wielu gości spoza Gminy Klucze, którzy byli zachwyceni poziomem organizacji i ilością atrakcji. Wsparcia Organizatorom  - Stowarzyszeniu „Otwarci” z Bydlina i GOK w Kluczach w przygotowaniu tego wydarzenia udzielili pracownicy Urzędu Gminy Klucze z Referatu Gospodarki Komunalnej, stanowiący każdorazowo nieocenioną pomoc pod względem technicznym i logistycznym.

Członkowie Stowarzyszenia po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i wraz z pracownikami GOK stworzyli wspaniałą atmosferę tej niepowtarzalnej imprezy.

Do zobaczenia za rok JurOmaniacy!

Juromania została zorganizowana w ramach zadania publicznego pn. "Poczuj Smak Historii w gminie Klucze - Juromania 2022". "Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego".

Tekst i foto: UG Klucze

Galeria zdjęciowa: https://www.gmina-klucze.pl/pl/szczegoly-aktualnosci/164